Karel Čapek kdysi řekl: „Učitel má být v některém koutě své duše věčným chlapcem, solidárním s tím mládím, které je mu svěřeno, ale takovým věčným dítětem má být i každý otec a matka.“
Člověk je tvor hravý a často nezáleží na věku. Opravdu býváme věčnými dětmi a to je dobře.
Určitě to znáte tatínek, který si hraje se silným zaujetím s vláčkem, autodráhou....
"Tati půjč mi ten ovladač. Jo jo synku, za chviličku..."
Z tohoto důvodu určitě v roce 1895 začal vycházet v celém britském království tedy v Británii, Austrálii a na Novém Zélandu týdeník HOBBIES weekly
Tak jako u nás vycházelo oblíbené úžasné Ábíčko s nádhernými papírovými modely, tak v těchto zemích kutilové milovali a milují modely vyřezáváné z překližky. Tento časopis vychází dodnes a je vyhledávaným sběratelským artiklem. Kutilové z celého světa dodnes vyrábí podle předloh z těchto časopisů historické modely hraček.
Chtěli bychom vám ukázat, jak podle těchto návodů vznikají naše sběratelské hračky.
V první fázi se musí naskenovat návod z vybrané publikace.
V počítači se nákres upraví, anglické palce se přepočítají na naše míry (mm) a vytiskne se na samolepící papír. Ten se nalepí na překližku.
Potom přichází pracná a pečlivá práce s dekupírovací pilou (elektrická lupénková pilka).
Všechny vyřezané plošky a hrany se také musí zabrousit, buď elektrickou bruskou, nebo ručně smirkovými papíry.
Na dolním fotu je vidět náš neúnavný pomocník Karel, který je zapojen do výstupní kontroly.Občas některý z dílů vyřadí z provozu. Fázi lepení a malování je ovšem potřeba zařadit do času, kdy je již pomocník náležitě unaven.
Modely hraček jsou vybaveny miniaturními pantíky a úchytkami z dovozu - z Anglie. Jejich výroba by byla velmi pracná a u nás se neprodávají.
Přichází konečná úprava - barvení akrylovými barvami a přelakování zdravotně nezávadným lakem na vodní bázi, který je schválený pro výrobu hraček.
Tomovy výrobky dostupné na Fleru:
Žádné komentáře:
Okomentovat